Zakłady kombinowane: jak grać, zasady, czy warto, wygrane, stawki

zakłady kombinowane bukmacherskie wygrane stawki

Zakłady kombinowane to jeden z rodzajów zakładów bukmacherskich, które możesz zastosować do dowolnego rodzaju typów jakie znajdą się na Twoim kuponie. W skrócie rzecz biorąc w takich zakładach rozchodzi się o to, że wygrane możesz uzyskiwać nawet jeśli nie wszystkie zdarzenia wytypujesz prawidłowo, a stawka zostaje rozłożona na wiele możliwości (kombinacji).

Na czym polegają zakłady kombinowane?

Możesz zagrać zakład kombinowany wtedy kiedy na Twoim kuponie znajdują się co najmniej dwa zdarzenia, choć znacznie częściej tego rodzaju zakładów używa się w przypadku znacznie większej ilości zdarzeń.

Przykładami zakładu kombinowanego jest 2 z 3, 5 z 11 czy 6 z 8.

Polegają one na tym, że nie wszystkie wytypowane przez Ciebie zdarzenia muszą okazać się trafne, byś uzyskał wygraną. W przeciwieństwie do zakładów AKO, stawka zostanie rozłożona na wszystkie możliwe kombinacje przez co przy tej samej samej stawce (i wszystkich trafieniach) wygrana będzie nieco mniejsza. Za to zyskujesz możliwość wygrania pieniędzy przy nawet kilkunastu pomyłkach!

Zasady jakimi rządzą się zakłady kombinowane

Załóżmy, że rozpatrujemy przypadek zakładu kombinowanego 2 z 3. W takim wypadku na Twoim kuponie znajdą się 3 zdarzenia (bez znaczenia co to za typy):

 • zdarzenie A, np. Manchester City – Manchester United 1 po kursie 2.0
 • zdarzenie B, np. ilość bramek w meczu Legia – Wisła +2.5 bramki po kursie 2.25
 • zdarzenie C, np. handicap w meczu Bayern (-1) – Borussia X po kursie 3.4

W takim wypadku, gdybyś zagrał zakład kombinowany 2 z 3, miałbyś następujące możliwości (kombinacje):

 • AB -> aby wygrać tę kombinację musisz trafić zakład A i B, natomiast nie musisz trafiać zakładu C
 • AC -> aby wygrać tę kombinację musisz trafić zakład A i C, natomiast nie musisz trafiać zakładu B
 • BC -> aby wygrać tę kombinację musisz trafić zakład B i C, natomiast nie musisz trafiać zakładu A

Wobec tego, stawiając zakład 2 z 3 masz 3 kombinacje. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by postawić (na jednym kuponie) zarówno kombinację 2 z 3, ale też 1 z 3 (również są tu 3 zakłady), a także 3 z 3 (1 zakład). Stawiając zatem 3 zdarzenia i kombinacje: 1 z 3 + 2 z 3 i 3 z 3 łącznie zawierasz 7 kuponów.

Jak obliczyć kurs zakładu kombinowanego

W tym całym bałaganie jaki początkowo może sprawiać zrozumienie zasad zakładu kombinowanego, możesz zastanawiać się de facto ile wynosi kurs Twojego zakładu?

Posługując się powyższym przykładem:

 • kurs AKO dla trzech zdarzeń ABC wyniósłby 15.3, gdyż 2*2.25*3.4 = 15.3
 • kurs dla wygranej przy trafieniu zakładu AB wyniesie 4.5, gdyż 2*2.25 = 4.5
 • kurs dla wygranej przy trafieniu zakładu AC wyniesie 6.8, gdyż 2*3.4 = 6.8
 • kurs dla wygranej przy trafieniu zakładu BC wyniesie 7.65, gdyż 2.25*3.4 = 7.65

Oczywiście w tym przykładzie posługujemy się zakładem kombinowanym składającym się maksymalnie z 7 kuponów (1 z 3 + 2 z 3 + 3 z 3), ale zakłady zawierające np. 12 grup zawierają w sobie znacznie więcej kombinacji (setki, a nawet ponad tysiąc), więc wypisanie wszystkich możliwości byłoby ogromnym wyzwaniem.

Ile wynosi stawka na zakład kombinowany

Jeśli grasz zakład AKO i stawiasz 10 zł, to Twoja stawka wynosi 10 zł. W przypadku zakładów kombinowanych, obliczenie stawki jest większym (i nie tak jednoznacznym) wyzwaniem.

Będąc dalej przy powyższym przykładzie, załóżmy, że zdecydowaliśmy się grać na wszystkie kupony (7) za stawkę 10 zł.

 • 1 z 3 to 3 kupony (zdarzenie A, zdarzenie B, zdarzenie C)
 • 2 z 3 to 3 kupony (zdarzenie AB, zdarzenie AC, zdarzenie BC)
 • 3 z 3 to 1 kupon (zdarzenie ABC)

Ile zatem wyniesie stawka? Jeśli zdecydujesz się na domyślny (równy) podział stawki pomiędzy wszystkie kombinacje, stawka na jeden kupon wyniesie 1.42 zł, gdyż 10/7 = 1.42

Ile wyniesie wygrana w zakładzie kombinowanym

Po trafieniu X zakładów z Y możliwości, możesz zastanawiać się ile tak naprawdę w danym momencie udało Ci się wygrać. Idąc dalej tokiem rozumowania z powyższego przykładu, przyjmijmy, że udało Ci się trafić zdarzenia B i C. Ile zatem wygrasz?

 • pierwsza wygrana: 1.42 zł (stawka) * 2.25 (kurs zdarzenia B) = 3.19 zł
 • druga wygrana: 1.42 zł (stawka) * 3.4 (kurs zdarzenia C) = 4.82 zł
 • trzecia wygrana: 1.42 zł (stawka) * 7.65 (kurs zdarzenia BC) = 10.86 zł
 • ostateczna suma wygranych = 18.87 zł

Jak widzisz, wygrane z poszczególnych kombinacji sumują się. W przypadku gry na tylko 3 zdarzenia, wygranych “robi się sporo”, a możesz sobie tylko wyobrazić co dzieje się w przypadku gdy potencjalnych kombinacji jest kilkaset.

Zakłady kombinowane czy AKO?

Ile wygrasz trafiając wszystkie 3 zdarzenia na zakładzie kombinowanym (i równym rozkładzie stawki 10 zł) a ile wygrałbyś stawiając wszystko na AKO?

 • W przypadku kuponu AKO, obliczenie wygranej jest proste: 2.0 * 2.25 * 3.4 * 10 zł = 153 zł (tyle wygrasz trafiając wszystkie 3 zdarzenia na AKO)

Jak ustaliliśmy wcześniej, w przypadku zakładu na 7 kuponów (zdarzenie A, zdarzenie B, zdarzenie C, zdarzenie AB, zdarzenie AC, zdarzenie BC, zdarzenie ABC) stawka 10 zł zostanie rozłożona na 7 kombinacji po 1.42 zł na kupon. Twoja wygrana wyniesie:

 • 1.42 zł (stawka) * 2 (kurs zdarzenia A) = 2.84 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 2.25 (kurs zdarzenia B) = 3.2 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 3.4 (kurs zdarzenia C) = 4.82 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 4.5 (kurs zdarzenia AB) = 6.39 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 6.8 (kurs zdarzenia AC) = 9.65 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 7.65 (kurs zdarzenia BC) = 10.86 zł
 • 1.42 zł (stawka) * 15.3 (kurs zdarzenia ABC) = 21.72 zł

Ostateczna wygrana przy trafieniu wszystkich 3 typów przy zakładach kombinowanych 1 z 3 + 2 z 3 + 3 z 3 wyniesie zatem 59.84 zł, a zatem aż o 93.16 zł mniej niż w przypadku zakładu AKO.

W przypadku trafienia wszystkich typów oczywiście bardziej opłacalne byłoby postawienie zakładu AKO. Kto jednak jest w stanie przewidzieć, że uda się trafić wszystkie typy? Zakład kombinowany daje większe bezpieczeństwo, gwarantując wygraną, nawet jeśli nie wszystkie typy zostaną trafione.

Czy zakłady kombinowane mogą zawierać tylko single?

Błędnie można przeświadczyć się, że zakład kombinowany może zawierać tylko single. Jeśli (w powyższym przykładzie) mowa jest o zdarzeniu A to wcale nie musi ono oznaczać tylko jednego meczu (typu).

Równie dobrze (nic nie stoi na przeszkodzie) zdarzeniem A może być grupa meczy (typów), które stworzą w ten sposób zakład akumulowany w obrębie zdarzenia A (lub innego). Np.:

 • zdarzenie A to typy:
  • Manchester City – Manchester United 1 po kursie 2.0
  • Chelsea Londyn – Everton X po kursie 3.5
 • zdarzenie B to typy:
  • Juventus – Napoli X po kursie 4.5
  • Herta – Leverkusen 1 po kursie 1.9
  • Lyon – Bordeaux X po kursie 4.4
 • zdarzenie C to typ: ilość bramek w meczu Polska – Włochy -2.5 po kursie 1.8

W takim wypadku zdarzenie A będzie miało kurs ogólny wynoszący 7.0 (2.0*3.5), zdarzenie B kurs ogólny wynoszący 37.62, natomiast zdarzenie C to kurs 1.8.

Bardzo niska wygrana na zakładzie kombinowanym? Oto powód!

Postawiłeś 70 zł na zakład 5 z 13, trafiłeś dokładnie 5 zdarzeń (a może nawet więcej), kursy nie były takie małe, a mimo to Twoja wygrana jest śmiesznie mała. Myślisz, że to błąd, pomyłka bukmachera? Otóż nie.

Wyobraź sobie, że w przypadku zakładu 5 z 13 ilość możliwych kombinacji wynosi… 1287! A zatem jeśli na taki zakład kombinowany postawisz 70 zł, to Twoja stawka na jedną kombinację wynosi niewiele ponad… 5 groszy!

Jeśli więc wyliczysz kurs ogólny takiego zakładu kombinowanego (np. 2*2.25*3.4*3.2*3.2) to uzyskasz kurs wynoszący 156.62, co pomnożone przez stawkę 0.05 zł da wygraną… 7.83 zł.

Stawka na zakład kombinowany a stawka na system

Stawka na określoną kombinację wynosi bowiem tyle ile stawka ogólna (na cały system) podzielona przez wszystkie potencjalne możliwości.

Możliwości (kombinacji) jest tym większa im więcej błędów możesz popełnić (nie dotyczy to zakładu 1 z X czyli np. 1 z 10, 1 z 13, 1 z 8 itd.).

Załóżmy, że wybrałeś 13 zdarzeń, wobec czego niektóre ilości kombinacji wyniosą:

 • 5 z 13 (1287 kombinacji)
 • 6 z 13 (1716 kombinacji)
 • 9 z 13 (715 kombinacji)
 • 11 z 13 (78 kombinacji)

Stawka ogólna (na cały system) zostanie rozdzielona na wszystkie kombinacje.

2 z 4, 3 z 11, 5 z 8 czyli zakłady kombinowane w praktyce

Czy istnieją wobec tego sytuacje kiedy gra zakładem kombinowanym jest opłacalna? Oczywiście, że tak. Szczególnie wtedy kiedy grasz na wysokie kursy, chcesz w ramach jednego zdarzenia zawrzeć wiele typów. Nie jest łatwo trafić 13 na 13 typów, z których każdy kurs wyniesie powiedzmy 25.0.

Jednak trafienie 2 z 13 typów po kursie 25.0 jest już znacznie bardziej prawdopodobne i wtedy też zakład kombinowany może się okazać dla Ciebie przepustką do ogrania bukmachera.

Ale kiedy konkretnie warto zagrać zakład kombinowany?

Otóż wtedy kiedy minimalny, ogólny kurs trafienia najmniejszej kombinacji (np. 5 z 13) jest wyższy niż liczba kombinacji. Jeśli więc chcesz by zakład kombinowany był opłacalny kurs (w tym wypadku gdzie liczba kombinacji wynosi wspomniane 1287), kurs minimalny na 5 trafień powinien wynieść zatem 1287. W takim wypadku (najgorszym) wygrana wyniesie dokładnie tyle co stawka. Zatem kurs pojedynczego zdarzenia powinien wynosić około 4.18, gdyż 4,18 do potęgi 5 wyniesie około 1287.

Czy zakłady kombinowane można wykorzystać do systemu bukmacherskiego?

Zakłady kombinowane znajdą zastosowanie w szeregu systemów bukmacherskich. Dzięki wielu możliwościom “kombinowania” mogą stanowić świetny zalążek pomysłu gry na wysokie kursy. Choć mój system bukmacherski na wysokie kursy nie opiera się o zakłady kombinowane, to nie warto przekreślać tego sposobu gry, gdyż jest on bardzo ciekawy.

Tagged under:

Leave a Reply

Your email address will not be published.